Skip to content

1989 Lamplighter DriveToms River, NJ 08753

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 13, 2025

Property Information

Block796.06
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class28
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
29%
Improvement Value:$132,300
71%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,411+5.2%
2024$3,242+8.7%
2023$2,983+0.4%
2022$2,970+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$315,000
Sq Ft1,034DeedBook 19961, Page 1517Recorded3/24/2025

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4431, Page 655

Property Built

Built

Year Built: 1985