Skip to content

543 Constable PlaceToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$76,600
Last Sale Date
Dec 29, 1998

Property Information

Block796.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class29
Description1F
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage1,034
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
27%
Improvement Value:$151,200
73%
Total Assessment$206,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,755+5.2%
2024$3,569+19.8%
2023$2,978+0.4%
2022$2,965+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$76,600
DeedBook 5657, Page 162

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4778, Page 435

Property Sale

Sale
$64,990
DeedBook 4388, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1986