Skip to content

111 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 2007

Last Sale Price
$297,500
Last Sale Date
Jan 31, 2019

Property Information

Block797
Lot16.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description3F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,705
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
24%
Improvement Value:$344,900
76%
Total Assessment$453,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,266+5.2%
2024$7,857-0.6%
2023$7,903+0.4%
2022$7,869+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$297,500

From:

To:

Sq Ft2,705DeedBook 17378, Page 1450Recorded2/7/2019

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 14815, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 13267, Page 1183