Skip to content

301 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2025

Property Information

Block799
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class14
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage480
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,000
78%
Improvement Value:$29,900
22%
Total Assessment$135,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,475+5.2%
2024$2,352-4.8%
2023$2,470+0.4%
2022$2,459+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$204,888
Sq Ft480DeedBook 19061, Page 92Recorded6/9/2022

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 12611, Page 1817

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 10455, Page 920

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10105, Page 436

Property Built

Built

Year Built: 1950