Skip to content

208 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1997

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2000

Property Information

Block801
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
36%
Improvement Value:$196,400
64%
Total Assessment$305,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,561+5.2%
2024$5,286+1.4%
2023$5,215+0.4%
2022$5,193+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997