Skip to content

309 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 2021

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Mar 22, 2022

Property Information

Block805
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage---
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
20%
Improvement Value:$408,400
80%
Total Assessment$513,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,349+5.2%
2024$8,887+467.6%
2023$1,566+0.4%
2022$1,559+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000
DeedBook 18970, Page 81Recorded3/29/2022

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 18500, Page 492Recorded5/26/2021

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$500
DeedBook NaN, Page NaN