Skip to content

205 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 2008

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jan 8, 2010

Property Information

Block807
Lot22.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page94

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,808
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
32%
Improvement Value:$234,800
68%
Total Assessment$343,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,261+5.2%
2024$5,951-4.6%
2023$6,237+0.4%
2022$6,210+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000
DeedBook 14505, Page 1492

Property Built

Built

Year Built: 2008