Skip to content

433 Buermann AvenueToms River, NJ 08753

Built 1940

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Jan 13, 2023

Property Information

Block816
Lot38.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1CB1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage976
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,000
60%
Improvement Value:$74,900
40%
Total Assessment$188,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,440+5.2%
2024$3,270-14.3%
2023$3,815+0.4%
2022$3,798+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$285,000
Sq Ft976DeedBook 19280, Page 73Recorded1/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1940