Skip to content

2113 Route 37 EastToms River, NJ 08753

Built 2011
Commercial

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block816
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class10
Description2940
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,940
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,000
32%
Improvement Value:$531,200
68%
Total Assessment$781,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,226+5.2%
2024$13,523-17.1%
2023$16,310+0.4%
2022$16,238+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 14474, Page 1857