Skip to content

2 Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 1988
Commercial

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Aug 18, 1990

Property Information

Block818
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class10
Description2F
Dwellings1
ZoningHB
Sq Footage2,160
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
21%
Improvement Value:$384,000
79%
Total Assessment$486,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,850+5.2%
2024$8,413+3.3%
2023$8,146+0.4%
2022$8,110+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4862, Page 965

Property Built

Built

Year Built: 1988