Skip to content

65 Roosevelt AvenueToms River, NJ 08753

Built 2002

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 22, 2002

Property Information

Block820
Lot1.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,500
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,000
28%
Improvement Value:$307,900
72%
Total Assessment$424,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,737+5.2%
2024$7,355+3.9%
2023$7,082+0.4%
2022$7,051+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 11132, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 2002