Skip to content

104b Garfield AvenueToms River, NJ 08753

Built 2020

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Jan 19, 2021

Property Information

Block825
Lot18.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,014
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
26%
Improvement Value:$306,200
74%
Total Assessment$415,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,561+5.3%
2024$7,178+6.0%
2023$6,771+327.5%
2022$1,584+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
Sq Ft2,014DeedBook 18290, Page 4Recorded1/29/2021

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 17887, Page 1882Recorded5/14/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020