Skip to content

2 Gilford PlaceToms River, NJ 08753

Built 1988

Owner
---
Last Sale Price
$432,100
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block828
Lot8.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,344
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,000
43%
Improvement Value:$145,100
57%
Total Assessment$256,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,664+5.2%
2024$4,433+2.6%
2023$4,321+0.4%
2022$4,302+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$432,100
Sq Ft1,344DeedBook 20018, Page 1222Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 14054, Page 1891

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 10391, Page 1225

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 4680, Page 857

Property Built

Built

Year Built: 1988