Skip to content

614 Anthony AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$121,900
Last Sale Date
Jun 8, 2016

Property Information

Block831
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage816
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
61%
Improvement Value:$70,400
39%
Total Assessment$179,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,267+5.2%
2024$3,105+2.8%
2023$3,021+0.4%
2022$3,008+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$121,900

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 16430, Page 813Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 11528, Page 1938

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 10898, Page 1615

Property Built

Built

Year Built: 1950