Skip to content

522 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1978

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 30, 1983

Property Information

Block834
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page95

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,632
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
56%
Improvement Value:$86,200
44%
Total Assessment$195,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,555+5.2%
2024$3,379-23.7%
2023$4,429+0.4%
2022$4,409+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4112, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1978