Skip to content

728 Elizabeth AvenueToms River, NJ 08753

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block837
Lot13.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,626
Acreage0.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$144,000
48%
Improvement Value:$155,900
52%
Total Assessment$299,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,461+5.2%
2024$5,191-1.7%
2023$5,281+0.4%
2022$5,257+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$254,500

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 16740, Page 460Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,626DeedBook 16075, Page 1294Recorded5/8/2015

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5461, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1980