Skip to content

608 Mckinley AvenueToms River, NJ 08753

Built 2016

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jun 13, 2017

Property Information

Block845
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,000
35%
Improvement Value:$231,000
65%
Total Assessment$355,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,465+5.2%
2024$6,145-14.0%
2023$7,142+0.4%
2022$7,110+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft560DeedBook 16810, Page 1567Recorded7/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 5249, Page 75

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4535, Page 105