Skip to content

706 Buchanan StreetToms River, NJ 08753

Built 2003

Last Sale Price
$359,900
Last Sale Date
Sep 1, 2006

Property Information

Block848
Lot22.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page96

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,776
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,000
31%
Improvement Value:$232,500
69%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,164+5.2%
2024$5,859-8.5%
2023$6,405+0.4%
2022$6,377+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$359,900
DeedBook 13379, Page 839

Property Sale

Sale
$234,445
DeedBook 11527, Page 860

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 10780, Page 516

Property Sale

Sale
$34,050
DeedBook 10368, Page 758