Skip to content

3681 Broad AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1989

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 5, 2021

Property Information

Block876
Lot1.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9801

Building Details

Building Class19
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,454
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$815,000
54%
Improvement Value:$688,200
46%
Total Assessment$1,503,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,373+5.2%
2024$26,020+5.7%
2023$24,622+0.4%
2022$24,514+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 4748, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1989