Skip to content

3656 Route 35 N.B.-Unit 2Lavallette, NJ 08735

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2003

Property Information

Block910
Lot35
QualifierC0102
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class29
Description2.5F1G
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage1,136
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
67%
Improvement Value:$194,700
33%
Total Assessment$594,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,829+5.2%
2024$10,294+28.4%
2023$8,016+0.4%
2022$7,981+0.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930