Skip to content

113 Second AvenueLavallette, NJ 08735

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block915
Lot5.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,400
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$500,000
85%
Improvement Value:$89,600
15%
Total Assessment$589,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,737+5.2%
2024$10,206+12.7%
2023$9,053+0.4%
2022$9,013+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940