Skip to content

104 West First AvenueLavallette, NJ 08735

Built 2022

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block915
Lot5.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage723
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,000
42%
Improvement Value:$571,200
58%
Total Assessment$981,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,868+5.2%
2024$16,985+121.2%
2023$7,678+0.4%
2022$7,644+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 11952, Page 1306

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 10830, Page 1837

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 10213, Page 1174

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5611, Page 212