Skip to content

111 West First AvenueToms River, NJ 08754

Built 1940

Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block915
Lot5.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class18
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,426
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$356,000
57%
Improvement Value:$268,400
43%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,370+5.2%
2024$10,808+14.0%
2023$9,484+0.4%
2022$9,442+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,426DeedBook 16886, Page 1233Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 12593, Page 1300

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10013, Page 1895

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4777, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1940