Skip to content

3600 Ocean TerraceLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block917
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page9802

Building Details

Building Class19
Description1.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,320
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,695,000
85%
Improvement Value:$299,100
15%
Total Assessment$1,994,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,313+5.2%
2024$34,518+44.1%
2023$23,958+0.4%
2022$23,853+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,750,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 17113, Page 1841Recorded5/14/2018

Property Sale

SaleMulti
$2,150,000
DeedBook 14883, Page 863

Property Sale

SaleMulti
$1,847,000
DeedBook 12345, Page 1340

Property Sale

SaleMulti
$1,600,000
DeedBook 11718, Page 1136

Property Built

Built

Year Built: 1960