Skip to content

128 Normandy WayLavallette, NJ 08735

Built 1966

Last Sale Price
$799,900
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block918.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,676
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
77%
Improvement Value:$135,700
23%
Total Assessment$581,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,593+5.2%
2024$10,069+5.4%
2023$9,552+0.4%
2022$9,510+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$799,900
Sq Ft1,676DeedBook 19365, Page 449Recorded5/1/2023

Property Sale

Sale
$421,500
DeedBook 14656, Page 1352

Property Sale

Sale
$139,500
DeedBook 5578, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1966