Skip to content

116 Normandy WayLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$789,000
Last Sale Date
Mar 3, 2008

Property Information

Block918.01
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description2.5F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,286
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,000
50%
Improvement Value:$446,200
50%
Total Assessment$892,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,247+5.2%
2024$15,444+10.8%
2023$13,935+0.4%
2022$13,874+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$789,000
DeedBook 13948, Page 1882

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 12824, Page 1388