Skip to content

3591 Route 35 N.B.Lavallette, NJ 08735

Built 1967
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Apr 12, 2005

Property Information

Block918.01
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description1CB
Dwellings1
ZoningGB
Sq Footage4,863
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,000
48%
Improvement Value:$455,300
52%
Total Assessment$875,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,939+5.2%
2024$15,151-9.8%
2023$16,806+0.4%
2022$16,732+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,100,000
DeedBook 12771, Page 1704

Property Sale

Sale
$575,000
DeedBook 10499, Page 1649

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5167, Page 624

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3680, Page 428

Property Built

Built

Year Built: 1967