Skip to content

251 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Built 2017

Last Sale Price
$1,299,000
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block919.01
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,096
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
35%
Improvement Value:$641,700
65%
Total Assessment$991,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,059+5.2%
2024$17,166+27.1%
2023$13,509+0.4%
2022$13,450+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,299,000
Sq Ft2,096DeedBook 18242, Page 809Recorded1/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$307,500

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 16360, Page 1708Recorded4/8/2016