Skip to content

265 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1954

Last Sale Price
$222,500
Last Sale Date
Jan 12, 2000

Property Information

Block919.01
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,319
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
37%
Improvement Value:$588,700
63%
Total Assessment$928,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,912+5.2%
2024$16,076+47.7%
2023$10,887+34.9%
2022$8,071+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$222,500
DeedBook 10024, Page 1112

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 3565, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1954