Skip to content

269 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1960

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 29, 2016

Property Information

Block919.01
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class22
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage850
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$380,000
54%
Improvement Value:$330,000
46%
Total Assessment$710,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,929+5.2%
2024$12,290+39.3%
2023$8,823+0.4%
2022$8,784+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4403, Page 492

Property Built

Built

Year Built: 1960