Skip to content

205 Bay Shore DriveLavallette, NJ 08735

Built 1951

Last Sale Price
$621,000
Last Sale Date
Dec 7, 2020

Property Information

Block919.01
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
53%
Improvement Value:$315,200
47%
Total Assessment$665,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,113+5.2%
2024$11,515+23.9%
2023$9,291+0.4%
2022$9,250+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$621,000
Sq Ft1,990DeedBook 18317, Page 1825Recorded2/16/2021

Property Sale

Sale
$99,500
DeedBook 3998, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1951