Skip to content

211 Bay Shore DriveLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Date
Dec 20, 2013

Property Information

Block919.01
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage3,530
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
39%
Improvement Value:$708,700
61%
Total Assessment$1,158,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,100+5.2%
2024$20,057+10.6%
2023$18,136+0.4%
2022$18,057+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 2004