Skip to content

201 Bay Shore DriveLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Jun 11, 2018

Property Information

Block919.01
Lot59
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage990
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
44%
Improvement Value:$445,600
56%
Total Assessment$795,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,488+5.2%
2024$13,772+36.0%
2023$10,125+0.4%
2022$10,081+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 17153, Page 1298Recorded6/21/2018

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

SaleMulti
$137,000
DeedBook 5267, Page 234

Property Sale

SaleMulti
$149,000
DeedBook 4341, Page 511