Skip to content

241 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block919.01
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage960
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
58%
Improvement Value:$254,100
42%
Total Assessment$604,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,001+5.2%
2024$10,457+13.8%
2023$9,191+0.4%
2022$9,150+10.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 10797, Page 204

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5149, Page 357

Property Built

Built

Year Built: 1956