Skip to content

254 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block919.02
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,333
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
42%
Improvement Value:$379,900
58%
Total Assessment$654,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+5.2%
2024$11,336+25.1%
2023$9,063+0.4%
2022$9,023+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 3807, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1956