Skip to content

252 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Sep 19, 2022

Property Information

Block919.02
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,152
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
43%
Improvement Value:$369,700
57%
Total Assessment$644,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,740+5.2%
2024$11,160+18.4%
2023$9,429+0.4%
2022$9,387+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft1,152DeedBook 19225, Page 260Recorded11/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1956