Skip to content

242 Strickland BlvdLavallette, NJ 08735

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 30, 2024

Property Information

Block919.02
Lot30.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$285,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,190+5.2%
2024$4,933-37.9%
2023$7,943+0.4%
2022$7,908+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 19334, Page 1120Recorded3/27/2023

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 16520, Page 1672Recorded9/26/2016