Skip to content

215 Johnson RoadLavallette, NJ 08735

Built 2004

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jun 22, 1990

Property Information

Block919.03
Lot39
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class22
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,302
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,000
33%
Improvement Value:$552,800
67%
Total Assessment$827,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,074+5.2%
2024$14,329+36.4%
2023$10,508+0.4%
2022$10,462+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4843, Page 164