Skip to content

214 Johnson RoadLavallette, NJ 08735

Built 1987

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Dec 4, 1997

Property Information

Block919.04
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description2F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,344
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$285,000
38%
Improvement Value:$472,300
62%
Total Assessment$757,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,790+5.2%
2024$13,109+18.0%
2023$11,110+0.4%
2022$11,061+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 5531, Page 582

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 4618, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1987