Skip to content

254 North Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Built 1998

Last Sale Price
$1,525,000
Last Sale Date
Mar 25, 2024

Property Information

Block919.06
Lot15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,684
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
56%
Improvement Value:$498,600
44%
Total Assessment$1,128,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,552+5.2%
2024$19,536+6.6%
2023$18,332+0.4%
2022$18,251+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,525,000
Sq Ft2,684DeedBook 19645, Page 1408Recorded4/2/2024

Property Sale

Sale
$950,000

From:

To:

Sq Ft2,498DeedBook 17465, Page 1730Recorded5/9/2019

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 10438, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5478, Page 502