Skip to content

230 North Lagoon RoadLavallette, NJ 08735

Built 2006

Owner
---
Last Sale Price
$1,999,999
Last Sale Date
Oct 9, 2025

Property Information

Block919.06
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,592
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$630,000
51%
Improvement Value:$611,700
49%
Total Assessment$1,241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,611+5.2%
2024$21,494+12.6%
2023$19,088+0.4%
2022$19,004+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,999,999
Sq Ft2,592DeedBook 20165, Page 850Recorded10/16/2025

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 4728, Page 302