Skip to content

235 Hayes CourtLavallette, NJ 08735

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 21, 2012

Property Information

Block919.07
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,304
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$630,000
83%
Improvement Value:$125,200
17%
Total Assessment$755,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,752+5.2%
2024$13,073+9.3%
2023$11,961+0.4%
2022$11,909+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5194, Page 531

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4243, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 1961