Skip to content

224 Hayes CourtLavallette, NJ 08735

Built 2015

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 8, 2010

Property Information

Block919.08
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class19
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,100
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
56%
Improvement Value:$451,600
44%
Total Assessment$1,016,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,512+5.2%
2024$17,597+12.5%
2023$15,649+0.4%
2022$15,580+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2015