Skip to content

206 Hayes CourtLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block919.08
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage1,004
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
78%
Improvement Value:$158,800
22%
Total Assessment$723,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,180+5.2%
2024$12,529+9.1%
2023$11,488+0.4%
2022$11,437+24.4%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,004DeedBook 15912, Page 1210Recorded10/8/2014

Property Built

Built

Year Built: 1956