Skip to content

216 Hayes CourtLavallette, NJ 08735

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2022

Property Information

Block919.08
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class20
Description2.5F2G
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,892
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,000
46%
Improvement Value:$665,000
54%
Total Assessment$1,230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,398+5.2%
2024$21,291+18.9%
2023$17,911+0.4%
2022$17,832+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,162,500
DeedBook 14329, Page 1497

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5234, Page 981

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 4317, Page 64