Skip to content

215 South CourtLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$885,000
Last Sale Date
Oct 27, 2011

Property Information

Block919.09
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class18
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR40A
Sq Footage2,500
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$605,000
58%
Improvement Value:$438,800
42%
Total Assessment$1,043,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,008+5.2%
2024$18,068+7.8%
2023$16,761+0.4%
2022$16,687+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$885,000
DeedBook 15030, Page 320

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4684, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1968