Skip to content

217 South CourtLavallette, NJ 08735

Built 1956
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2019

Property Information

Block919.09
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings0
ZoningR40A
Sq Footage1,216
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$555,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$555,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,038+5.2%
2024$13,344+12.7%
2023$11,844+0.4%
2022$11,792+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$97,500
DeedBook 11525, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1956