Skip to content

162 West Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1968

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block920.02
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class20
Description2F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage962
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
42%
Improvement Value:$329,800
58%
Total Assessment$568,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,358+5.2%
2024$9,846+30.8%
2023$7,525+0.4%
2022$7,492+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$655,000
Sq Ft962DeedBook 18959, Page 940Recorded3/22/2022

Property Sale

Sale
$433,500
DeedBook 13604, Page 36

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 11871, Page 998

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 5509, Page 396

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4819, Page 738

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 4453, Page 388

Property Built

Built

Year Built: 1968