Skip to content

172 West Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1956

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Nov 13, 1998

Property Information

Block920.02
Lot47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
66%
Improvement Value:$153,500
34%
Total Assessment$446,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,131+5.2%
2024$7,729+18.1%
2023$6,543+0.4%
2022$6,514+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5637, Page 148

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4020, Page 702

Property Built

Built

Year Built: 1956