Skip to content

152 West Beach WayLavallette, NJ 08735

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 9, 2015

Property Information

Block920.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page101

Building Details

Building Class21
Description1.5F
Dwellings1
ZoningRB6
Sq Footage532
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,000
49%
Improvement Value:$246,500
51%
Total Assessment$485,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,841+1.8%
2024$8,684+45.7%
2023$5,959+0.4%
2022$5,933+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 3580, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1940